Profilaktyka miażdżycy tętnic i chorób serca poprzez edukację i badania genetyczne w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej osób
z licznymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego na obszarze województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

logo gmina zabierzow

Premiera aplikacji Kordian już 1 października

Aplikacja Kordian, to bezpłatna aplikacja na smartfony, która pomoże w diagnozowaniu hipercholesterolemii rodzinnej, zagrożenia chorobami sercowo-naczyniowymi oraz monitorowaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Jest autorskim projektem lekarzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz specjalistów IT. Dostępna będzie zarówno dla systemu Android, jak i IOS.

 

Dzięki aplikacji Kordian każdy będzie mógł sprawdzić czy grozi mu przedwczesny zawał serca, udar mózgu oraz jak duże jest prawdopodobieństwo, że jest obciążony genetycznie hipercholesterolemią rodzinną. Aplikacja zachęca także, by regularnie kontrolować swój poziom cholesterolu, zwłaszcza tzw. „złego” cholesterolu LDL. Dlatego przed przystąpieniem do zawartego w aplikacji testu – aby otrzymać jak najbardziej wiarygodne wskazania - warto posiadać aktualne wyniki badań. Można je bez problemu wykonać w przychodniach POZ oraz w punktach diagnostycznych.

 

Poza testem diagnostycznym, aplikacja zawiera także mini kompendium wiedzy o hipercholesterolemii rodzinnej, zalecenia dla pacjentów, a także wykaz placówek POZ biorących udział w programie Kordian, wraz z kompletnymi danymi teleadresowymi. Dodatkową funkcjonalnością jest dzienniczek ciśnienia, który pomoże w systematycznym prowadzeniu pomiarów ciśnienia krwi, tak istotnym przy zagrożeniu hipercholesterolemią rodzinną. 

 

Hipercholesterolemia rodzinna to choroba uwarunkowana genetycznie, która może dotknąć każdego z nas - bez względu na wiek, prowadzony styl życia czy poziom otyłości. Prowadzi do wczesnego rozwoju miażdżycy, a w konsekwencji do dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego, w tym wystąpienia takich stanów jak zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu.

 

Co powinno wzbudzić nasze podejrzenia?

• poziom cholesterolu całkowitego > 310 mg/dl i/lub cholesterolu LDL > 190mg/dl przy współistniejącym prawidłowym poziomie triglicerydów;

• przedwcześnie występująca choroba sercowo-naczyniowa - u kobiet poniżej 60 r. ż., a u mężczyzn poniżej 55 r. ż.;

• występowanie w rodzinie chorób sercowo-naczyniowych.

 

Niestety zdecydowana większość pacjentów obciążonych hipercholesterolemią rodzinną w Polsce jest nieświadoma swojej choroby, dlatego właśnie zachęcamy do pobrania aplikacji Kordian!

 

Aplikacja jest już dostępna w sklepie Google Play

Od 1 października będzie dostępna również w App Store dla użytkowników systemu IOS.

 

kordian screen

 

 

Facebook Kordiana

fb icon 325x325

Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Aplikacja mobilna

ico512

Aplikacja jest dostępna w sklepie Google Play i App Store

 

 

logo gmina zabierzow