Profilaktyka miażdżycy tętnic i chorób serca poprzez edukację i badania genetyczne w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej osób
z licznymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego na obszarze województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

logo gmina zabierzow

Biegnij w programie Kordian

„Czy wiesz jaki jest Twój prawidłowy poziom cholesterolu? Zapytaj swojego lekarza” – to hasło towarzyszące kampanii promującej ministerialny program profilaktyki miażdżycy tętnic i chorób serca „Kordian”. Już w najbliższą niedzielę, tj. 22 września, na Bulwarach Wiślanych odbędzie się specjalny bieg, w trakcie którego specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie udzielą bezpłatnych konsultacji.

 

Bieg „Kordian” wystartuje na Bulwarze Kurlandzkim o godz. 13:00. Jego trasa biegnie przez 5 kilometrów brzegiem Wisły, aż do Bulwaru Rodła.

 

Na mecie imprezy na Bulwarze Rodła (przy ul. Flisackiej) od godz. 12 do godz. 15:30 na uczestników biegu oraz wszystkich zainteresowanych będą czekać specjaliści z II O/K Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych i z O/K Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego, którzy udzielą bezpłatnych konsultacji, zmierzą ciśnienie krwi, przeprowadzą badania stężenia glukozy, poziomu cholesterolu LDL (tzw. „złego cholesterolu”) oraz wykonają EKG.

 

Podczas imprezy poinformujemy także jakie są założenia programu „Kordian”, a przede wszystkim czym jest hipercholesterolemia rodzinna – choroba genetyczna, prowadząca do rozwoju miażdżycy, a w konsekwencji do dolegliwości ze strony sercowo-naczyniowych - w tym nawet do zawału serca lub udaru mózgu. Chcemy podkreślić, że może ona dotknąć każdego – nawet osoby młode, wysportowane, pozornie zdrowe i dbające o swoją sylwetkę. Dlatego tak ważne jest, by każdy z nas znał swój indywidualny, prawidłowy poziom cholesterolu. Warto robić badania poziomu jego stężenia we krwi w każdym wieku, niezależnie od prowadzonego stylu życia. Nawet bowiem jeśli cholesterol jest zbyt wysoki, to właściwa profilaktyka i leczenie znacznie zmniejszają ryzyko poważnych chorób układu krążenia.

 

Impreza organizowana jest w ramach Projektu „Profilaktyka miażdżycy tętnic i chorób serca poprzez edukację i badania genetyczne w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej osób z licznymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego na obszarze województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego”, realizowanego przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie w ramach programu polityki zdrowotnej pn. „Ogólnopolski program profilaktyki w zakresie miażdżycy tętnic i chorób serca poprzez edukację osób z podwyższonymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego (KORDIAN)”  (V Osi priorytetowa Wsparcie dla obszaru zdrowia, Działania 5.1 Programy profilaktyczne Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020).

 

Zapisy na bieg zostały już zakończone, natomiast zapraszamy do kibicowania oraz odwiedzenia naszych stanowisk na Bulwarze Rodła.

 

Bieg

bieg kordian

Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Film video

logo gmina zabierzow